Meet the Staff

Photos coming soon.

Please be aware that all of our staff who work directly with the children are trained in Paediatric First Aid. We were also awarded Millie’s Mark in 2017 for, ‘going above and beyond the minimum requirements in keeping children safe’. https://www.milliesmark.com/

Additionally, all staff hold a relevant Food Hygiene qualification, helping us maintain our 5 star food hygiene rating for the 14th consecutive year.

Jessica Webber – Level 7 B.A.(Hons) in Psychology; P.G.C.E. in Early Years Teaching – Owner and Lead Safeguarding Officer

Karli Booth – Level 3 Manager and Joint Safeguarding Officer – CACHE Diploma In Child Care and Education

Kirsty McNulty – Level 3 (working towards Level 5) Deputy Manager and Deputy SENDCO – CACHE Diploma In Child Care and Education

Charlotte Goodwin – Level 6 B.A.(Hons.) in Education (Primary) – Early Years Teacher, SENDCO and Joint Safeguarding Officer

Sarah Cooper – Level 3 Tykes Room Leader – CACHE Diploma for the Children and Young People’s Workforce (Early Learning and Childcare Pathway)

Kaela Hollins – Level 3 Toddlers Room Leader – C & G Diploma for the Children and Young People’s Workforce (Early Learning and Childcare Pathway)

Alicia Walker – Level 3  Tots Room Leader – Advanced Level Apprenticeship in The Children and Young People’s Workforce: Early Years Educator

Lindsey Bibby – Level 3  Nursery Practitioner – NNEB Diploma In Nursery Nursing

Leanne Birtwistle – Level 3 Nursery Practitioner and 3rd Officer in Charge – CACHE Diploma In Child Care and Education

Tara Brzozowski – Level 3 Nursery Practitioner – Advanced Level Apprenticeship in The Children and Young People’s Workforce: Early Years Educator

Zoe Butterworth – Level 3  Nursery Practitioner – Advanced Level Apprenticeship in The Children and Young People’s Workforce: Early Years Educator

Lauren Collins – Level 3 Nursery Practitioner – CACHE Diploma for the Children and Young People’s Workforce (Early Learning and Childcare Pathway)

Anne Fox – Level 3 Nursery Practitioner (Out of School Club) – NVQ In Early Years and Education

Sally Gwinnett – Level 3 Nursery Practitioner – NNEB Diploma In Nursery Nursing

Peggy Monk – Level 3 Nursery Practitioner – CACHE Diploma In Child Care and Education

Keilli Parrish – Level 3 Nursery Practitioner – CACHE NVQ in Children’s Care, Learning and Development

Shannon Ralph – Level 3  Nursery Practitioner – BTEC Diploma In Children’s Play, Learning and Development (Early Years Educator)

Alisha Akhtar – Level 2 Nursery Practitioner – CACHE Certificate In An Introduction to Early Years and Care

Susan Harker – Level 2  Nursery Practitioner – CACHE Certificate In Caring for Children and Young People

Emma Carroll – Nursery Practitioner

Melissa Variyam – Level 2 Apprentice

Jean Matthews – Housekeeper

Heather Pickles – Cook